Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (976 hl.)
 
1x za týden (483 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (492 hl.)
 
1x za měsíc (500 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (788 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 3239
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

SVITAVY - Tradiční pouť s rekordní účastí

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Svitavy - http://www.comvision.cz
21. 09. 2005
První neděle v září patří ve Svitavách už několik let Pouti ke sv. Jiljí. Původní tradice pořádání pouti je doložena už od 18. století, kdy do města přicházeli poutníci z okolních vesnic a celého Hřebečska. Svatý Jiljí (německy: Egidi) patřil k oblíbeným světcům zdejší oblasti. Důkazem je nejstarší stavba ve městě, hřbitovní kostel, zasvěcený právě tomuto patronovi poutníků, rolníků a potřebných.

Pouťová tradice byla ve Svitavách obnovena na začátku devadesátých let a dnes už neodmyslitelně patří do kulturního kalendáře města. Nedělní slavnost začíná vždy poutní mší v kostele sv. Jiljí a na celý den pak náměstí zaplní stánky s nejrůznějším zbožím. Na pódiu v horní části u Morového sloupu se střídají kapely různých žánrů a jinde návštěvníky pouti baví divadelní soubory, šermířské skupiny nebo cimbálová muzika. V dolní polovině náměstí pokaždé vyroste starodávný jarmark. Jarmareční stánky nabízejí jako za starých časů výrobky řemeslníků. Letos jich tu bylo šest desítek. Koupíte u nich dřevěné i keramické výrobky, můžete ochutnat turecký med nebo moravský burčák. Letos se s velkým zájmem setkal stánek s typickými valašskými koláči – frgály. Svoji zručnost a umění starých řemesel předvádějí třeba řezbáři nebo hrnčíři. V blízkosti domu U Mouřenína projdete bránou a jarmark se změní v pouť, kde už sortiment není omezen a tak už zde koupíte opravdu cokoliv. Cukrovou vatu, nafukovací balónky, hračky a tretky nejrůznějšího původu a kvality, a i oblečení. Zájem prodejců nabízet své zboží na pouti rok od roku roste. Stánků se sortimentem všeho druhu bylo letos na náměstí 131. Děti nejvíc zajímaly pouťové atrakce, které se točily a houpaly všemi směry. Ty už pravidelně stávají v místech, kudy kdysi vedly městské hradby.Pouťový program v horní části náměstí doplňuje vystoupení hudebních skupin. Příležitost dostávají amatérské kapely ze Svitav a okolí. Letos si zahrály oba Big bandy ZUŠ Svitavy, rocková IRMA, Kloaka, Hypnotic Face a na závěr vystoupil Točkolotoč. V naší ukázce hraje svitavská skupina Do větru. Moravský folklór byl na pouti zastoupen Cimbálovou muzikou Aleše Smutného se zpěvákem Karlem Hegnerem. Dětem i dospělým byla určena představení tří divadelních souborů a poprvé se ve Svitavách předvedla skupina historického šermu Buhurt Brno.
Pravidelně se na svitavské pouti objevují také peruánští Indiáni se specifickou jihoamerickou hudbou. Hrají na Panovy dvouřadé flétny, které patří k tradičním peruánským hudebním nástrojům. Charakteristický zvuk jejich hudby doplňují flétny z bambusu a chřestítka vyrobená ze semen peruánských plodin.Celou pouťovou neděli byla přístupná věž kostela Navštívení Panny Marie, odkud byl i díky pěknému počasí nádherný výhled do kraje. Příští pouť bude 3. září 2006, kdy Svitavy oslaví 750 let od první písemné zmínky o městě. Do programu se zapojí partnerská města. a tak bychom na svitavském náměstí snad mohli vidět také česko-německo-slovenské zvyky, obyčeje a řemesla.
Doporučujeme