Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (373 hl.)
 
1x za týden (166 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (181 hl.)
 
1x za měsíc (176 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (190 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1086
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - VÝTVARNÁ Smetanova Litomyšl ve druhém ročníku

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
03. 07. 2006
6.červen patřil zahájení 48. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, vedle toho i výtvarnému umění. Město Litomyšl, jeho městská galerie, východočeská galerie v Pardubicích a další galeristé připravili, nejen samozřejmě pro návštěvníky festivalu, 2. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. První festivalový den bylo otevřeno hned 7 expozic.

Jako první výstava v Domě u rytířů, věnovaná prezentaci kolekce zlatých pamětních mincí České národní banky. Česká národní banka vydala mince se slavnými českými stavbami, po sérii „Koruna česká“ a „Karel IV“, v minulých pěti letech. Bylo vybráno deset významných staveb reprezentujících českou architekturu od slohu románského až po současnost. Renesanci v tomto cyklu reprezentuje litomyšlský zámek, jehož podobu pro minci stvořil Jiří Věneček. Výstavu si můžete prohlédnout do 16. července. Po roce se veřejnosti opět otevřely prostory Galerie Kubík na Smetanově náměstí. Publiku představuje jedinečnou kolekci privátních portfolií, kolekcí snímků světových fotografů, koncipovaných v Paříži pod sběratelskou a vydavatelskou značkou Chez Higgins. Jedná se například o dosud nepublikované fotografie nebo snímky, které prošly autocenzurou. Výstavu, která potrvá do konce července vám přiblížíme v samostatném pořadu. Další umělecká díla můžete obdivovat v prostorách zámeckého pivovaru. V interiéru prostor, které jsou rekonstruované podle návrhu architekta Pleskota bude do čtvrtého července instalovaná výstava jeho přítele Jana Merty. Ten zde představuje svá velká plátna posledních patnácti let i díla menších rozměrů. V sousedních prostorách zámeckého pivovaru se můžete seznámit s dílem výtvarníka Jiřího Davida. Malíř, fotograf a vizuální umělec Jiří David patří ke svébytným představitelům české scény. V Litomyšli budou do 4. července k vidění tři fotografické cykly - Moji rukojmí z roku 1997, cyklus Bez soucitu a letošní projekt Pátá pečeť. Letošní hlavní expozicí projektu Smetanova výtvarná Litomyšl se stala výstava přibližující výběr z díla Jakuba Schikanedera s názvem Nálady a nokturna Jakuba Schikanedera, instalovaná do konce července ve druhém patře litomyšlského zámku, v prostorách Městské galerie. Schikanederův život i tvorba jsou spjaty s Prahou, kde se v roce 1855 narodil a roku 1924 zemřel.
Jakub Schikaneder studoval žánrové malířství na Akademii výtvarného umění v Praze a v Mnichově. Poté působil na nově zřízené Uměleckoprůmyslové škole a jeho umělecké začátky jsou spojené s generací Národního divadla. Jeho tvorba vrcholí ve dvou liniích - v naturalismu a v melancholických obrazech městské, obvykle noční krajiny.
V červenci můžete v dalších zámeckých prostorách navštívit výstavu Dostředivé okraje s podtitulem Vizuální umění z Pardubického kraje. Jedná se o kolekci děl dvanácti tvůrců poválečného vizuálního umění, kteří jsou určitým způsobem spjati s nynějším Pardubickým krajem. Prohlédnout si můžete obrazy Bohdana Kopeckého, Bořivoje Borovského, Václava Boštíka - Jana Knapa nebo Karla Malicha.Klenoty českého malířství vám do 4. července nabízí Galerie Zdeněk Sklenář v Mariánské ulici. Zblízka se zde můžete seznámit se slavnými díly 19. a 20. století. Pozvání na vernisáž přijala známá operní pěvkyně Gabriela Beňačková, v galerii obdivovala obraz Sv. Jana Křtitele, dílo Jana Zrzavého, které bylo považovaného dlouhou dobu za nezvěstné.
Doporučujeme