Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (1087 hl.)
 
1x za týden (545 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (563 hl.)
 
1x za měsíc (569 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (867 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 3631
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

POLICE NAD METUJÍ - Geologické dědictví Kladského pomezí

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: nasetelevize.cz - http://nasetelevize.cz
14. 09. 2012
Unikátní hodnoty přírodního, především geologického, dědictví Kladského pomezí. Proti nim aktuální záměry a rizika průzkumu či těžby břidlicového plynu a uranu. To byla hlavní témata mezinárodního semináře konaného 13. září v Polici nad Metují.

Odborníky z oblastí geologie, hydrogeologie, ochrany přírody, zástupce státní správy, samosprávy i odbornou a laickou veřejnost sem pozvalo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Jeho ředitel profesor Bedřich Moldan shrnul důvody pořádání této akce. Spolupořadatelem semináře bylo Centrum rozvoje Česká Skalice. Občanské sdružení, které se informování veřejnosti o dopadech průzkumu a těžby břidlicového plynu i eventuelní těžby uranu v polském příhraničí dlouhodobě věnuje. Kladské pomezí je mimořádné svojí geologickou pestrostí a unikátním geomorfologickým utvářením. Nadregionální význam této oblasti představil profesor Piotr Migoń. Na semináři zazněly také kritické názory na častou absenci odbornosti v současné politice. Podle docenta Jiřího Olivy se nyní starostové a politici vezou na alegorickém voze zvaném břidlicový plyn a hlásají názory, které chce veřejnost slyšet. Těžba je vždy zdrojem pokroku, ale i zásahem do krajiny, který je samozřejmě nepopulární. Daleko nebezpečnější jsou však neviditelná rizika, např. znečištění vody. Ale i podle jeho názoru je zdejší oblast absolutně nevhodná nejen pro těžbu, ale i pro průzkum břidlicového plynu, protože tuto zátěž není schopno zdejší geologické podloží bezpečně unést. Pokud dobře známe své přírodní bohatství a dokážeme si ho dostatečně vážit a naslouchat mu, pak nám i horniny mohou vyprávět celé příběhy z dlouhé a bohaté historie. Věřme, že se z nich dokážeme poučit a veškeré hodnoty a dědictví dokážeme ochránit a zachovat i pro další generace.

 

Redaktor: Iljana Beránková, kamera a střih: Luděk Vondrouš

Doporučujeme